šipka Hlavní menu  šipka Realizace zahrad  šipka Zahradní jezírka

Zahradní jezírka - voda v zahradě

Charakter vody v zahradě

přírodní jezírko Voda je základ  veškerého života, je to živel, surovina, dopravní prostředek, voda je zdroj energie. Voda v zahradě je nádherným a zároveň domonantním prvkem, který ovlivňuje atosféru celé zahrady. Přináší do zahrady život !!!  Svými estetickými hodnotami jako je zrcadlení, pohyb vodní hladiny, barva, zvuk, lesk či chlad, působí voda na všechny lidské smysly a stává se tak velmi cenným prvkem ve Vaší zahradě. Například  již ve starém Egyptě  nebo Číně patřia voda  k neodmyslitelné součásti zahrad. Nádrže a kanály byly zdrojem zdroj vody pro závlahu, postupně se však stávaly prostorem pro  odpočinek  a třeba chov barevných rybek. V současnosti má úloha vody v zahradě stoupající trend. V zahradách se stále více objevují nejrůznější jezírka, vodní kaskády, potoky či potůčky nebo alespoň jednoduché vodní prvky, které vnesou do zahrady vždy vítané oživení.

Okrasné jezírko, jehož krása se dá ještě zdůraznit okrasnými rybami, které prostor barevně oživí (pro jejich chov musí však jezírko mít dostatečnou hloubku a objem vody) a vhodným osázením vodními a bahenními rostlinami.

Realizované jezirka

napouštění jezírka  plastové jezírko   Trutnov - budoucí jezírko s potokem          

  • fóliová jezírka, která jsou v rodinných zahradách nejčastější
  • jezírka se stranami vyloženými přírodními kameny

Přírodní koupací jezírko, které se stává trendem posledních let. Koupací jezírko se skládá z koupací a čistící zóny. (V čistící části dochází k přírodnímu pročišťování vody pomocí kořenů rostlin.) Nepotřebuje ve srovnání s bazény chemii ani žádnou speciální údržbu. Potřebují sice více prostoru, ale zato jsou v souladu s moderními trendy a životním stylem bydlení, který propaguje život ve spojení s přírodou.

  

Potůčky, kaskády, vodopády, tekoucí voda je úžasný prvek, který dodá prostoru na dynamičnosti, ale pozor musíme plánovat s rozvahou. Zvuk tekoucí vody může na někoho působit i rušivě.

Vodopád

Malé vodní zahrady, mobilní dekorativní přenosné nádoby na vodu z různých materiálů, které při osázení vhodnými rostlinami vytvoří působivou dekoraci pro malé zahrádky, atria, balkóny, terasy  apod.