šipka Hlavní menu  šipka Realizace zahrad  šipka Živé ploty

Živé ploty - významný prvek v zahradě

Živý plot lze považovat za přirozenou a také nezbytnou součást jakékoli zahrady. Kromě okrasného hlediska má za úkol oddělit vnitřní prostor zahrady od okolních ploch a chránit ji před různými rušivými vlivy, což přispívá k vytvoření příjemné atmosféry a pohody při trávení volného času na Vaši zahradě. Porost živého plotu také přispívá k vytvoření lepšího mikroklimatu a stává se také domovem různých druhů ptactva, což zahradu významně oživí. Aby živý plot co nejlépe plnil všechny své funkce, které od něho uživatel zahrady očekává je důležité, před jeho založením správně zvolili druh dřevin, který je pro danou lokalitu nejvhodnější.

Taxus x media "Hicksii" - tis

Taxus x media "Hicksii" - tisŽádný anglický zahradník se neobejde bez tvarovaného živého plotu z tisu (Taxus). Typické anglické trvalkové a smíšené záhony by bez tisových lemů měly jen půl ze své  krásy. Tisy jsou nenáročné rostliny do živého plotu, které prospívají jak na slunci, tak ve stínu. Nejlépe rostou na vzdušném, stále mírně vlhkém stanovišti s kyprou půdou. Podobně jako ptačí zob se také tis vždy prosadí vůči konkurenčnímu tlaku kořenů velkých stromů. Pomalu rostoucí, vhodný i do vyšších poloh, snáší dobře vrstvu sněhu.

Chameaciparis - cipřiš

Chameaciparis - cipřišNeprodyšnou pohledovou ochranu po celý rok poskytnou zahradě stálezelené cypřišky (Chamaecyparis). Pro vyšší stříhané živé ploty jsou nejvhodnější odrůdy cypřišku Lawsonova (Chamaecyparis lawsoniana). Prošlechtěné odrůdy mají šupiny v barevné škále od žluté přes zelenou až po modrošedou. Cypřišky dobře
prospívají na chráněném stanovišti s vlhkým vzduchem a čerstvou, mírně vlhkou půdou. Mladé rostliny jsou choulostivější, starší dobře snášejí sucho, na zimu je nutno jej proti rozlámání sněhem svázat.

Thuja ocidentalis "Smaragd" - tuje

Thuja ocidentalis "Smaragd" - tujePomalu rostoucí, pravidelný kulovitý keř, výška 1,2-1,5 m. Vhodná do menších zahrad i předzahrádek a nádob. Lze použít pro nízké tvarované živé ploty do výšky 1 m.     
Nároky: Půda kvalitní, raději lehčí, propustná, slabě kyselá až alkalická. Příliš kyselé půdy upravíme mletým vápencem. vyžaduje dostatek světla, při delším zastínění roste za světlem a deformuje se. V příliš vysychavé půdě může předčasně shazovat starší jehlice a řídnout. Pomáhá silnější vrstva kůrového mulče.

Ligustrum vulgae - ptačí zob

Ligustrum vulgae - ptačí zobStředně rostoucí široce větvený keř, výška 1,5-2 m. Květy drobné bílé v hroznech. Vhodný do volně rostoucích i tvarovaných nižších živých plotů. Rychle rostoucí, nenáročný, odolný, dobře se tvaruje.
Původ: Pochází z Japonska
Nároky: Půda běžná, zahradní, raději vlhčí a výživná, slunce až polostín.

 Berberis thunbergii ‘Atropurpurea’ - dřišťál

 Berberis thunbergii ‘Atropurpurea’ - dřišťálPichlavý živý plot z dřišťálu je neprostupný. Jediným konkurentem je japonská Gledicie, která má trny mnohem větší, ale dosahuje i mnohem větší výšky. Zubaté listy dřišťálu a pod nimi skryté trny odradí každého narušitele Vaší zahrady. Ploty lze tvarovat do výšky přes dva metry. V polovině května dřišťál kvete. Květy jsou drobnější, nepříjemně vonné, jednotlivě nebo shloučené v různá květenství, plody tvoří podlouhlé nebo kulovité bobule.

Carpinus betulus L. - habr obecný

Carpinus betulus L. - habr obecnýHabrový živý plot je unikátní mezi listnáči - neprůhledný i v zimě díky starým listům opadajícím až s příchodem nových jarních. Přes zimu zůstávají na živém plotě zlatě zbarvené podzimní. Na podzim habr vytváří podzimní harmonii a na jaře omladí zahradu svěžími výhony. Proto je velmi oblíben. Silné, hustě zkřížené větve habrových plotů poskytují ptákům dokonalou ochranu. Proto mají ptáci habrové ploty tak v oblibě a hnízdí zde. Podobné vlastnosti má též buk, ale jeho listy opadají dříve. Vhodný do jakýchkoli podmínek, nenáročný, dobře snáší vrstvu sněhu.